Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... incompatibilitatea consilier local cu viceprimar
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

incompatibilitatea consilier local cu viceprimar

o judecatoare care se pronunta dupa bunul plac pe nume [EDITAT] din calarasi constata fara ca aceasta sa fie obiectul cauzei , dintr-un document aflat la dosar , ca un consilier local in 2010 este incompatibil cu calitatea de viceprimar , si, atentie , obliga consiliul local sa ia act prin hotarare de pierderea acestuia a calitatii de consilier local . ce inseamna sa aplici legea [EDITAT] la toate primariile din Romania ?
ContSters20980, utilizator
CURIOS!
Dispozitiile art. 57, alin. 7 din legea 215/2001 republicata, sunt cat se poate de clare: "Pe durata exercitarii mandatului, viceprimarul isi pastreaza statutul de consilier local, fara a beneficia de indemnizatia aferenta acestui statut".
Dar cum in Romania totul este posibil ....:(
Hotararea este profund nelegala.
Formulati recurs impotriva acesteia in termenul legal.
Nu e chiar asa nelegala, e o situatie interesanta. Legea 161/2003 la art. 88 statueaza contrar articolului citat din Legea 215/2001

Art. 88. - (1) Functia de consilier local sau consilier judetean este incompatibila cu:
a) functia de primar sau viceprimar;...

si il obliga la demisie

Art. 91. - ....
(3) Alesul local poate renunta la functia detinuta inainte de a fi numit sau ales in functia care atrage starea de incompatibilitate sau in cel mult 15 zile de la numirea sau alegerea in aceasta functie. Alesul local care devine incompatibil prin aplicarea prevederilor prezentei sectiuni este obligat sa demisioneze din una dintre functiile incompatibile in cel mult 60 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi.

Cred ca despre aceasta decizie din nov 2010, data pe 161/2003 e vorba aici [ link extern ]
eumarian, utilizator